Spezifikationen
Crimping Range:
14 - 87 mm
Hose Size:
1/4 - 2,5 Zoll
Die Sets:
13
Color:
Blau
Max. Opening:
31mm
Crimping Force:
650T
Product Name:
Schlauch-Kräuselungsmaschine Wechselstrom-P32
Application:
Workshops · Konstr. Mach · Hyd. Reparatur · Bergbauausrüstung
System Pressure:
31,5 MPa
Power:
3,75 kW
Size:
650*550*1360mm
Weight:
310 kg
Wty:
3 Jahre
Wesentliche Eigenschaften
Markenbezeichnung:
MENSION
Modellnummer:
P32
Herkunftsort:
CN
Zertifizierung:
CE RoHS
Mindestbestellmenge:
1 Satz
Preis:
Contact Us
Lieferfähigkeit:
1000 Sätze pro Monat
Lieferzeit:
2 - 7 Werktage
Zahlungsbedingungen:
T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal
Standardverpackung:
Ein Sperrholz für ein Set
Produktbeschreibung
P32 AC Hose Hydraulic Crimping Machine
The P32 hydraulic hose crimping machine is designed for large-scale hydraulic hose assembly.Its high-quality components deliver superior durability and reliability.The quick-change die system shortens setup time and greatly boosts productivity for industrial use.
Key Features
- High production efficiency for hose crimping operations
- Quick and easy die change and installation process
- Optional emergency stop device for enhanced safety
- Numerical control hose crimper with precision operation
- Crimps up to 2-inch 4-layer hydraulic hoses and 3-inch industrial hoses
- Rapid crimping and retracted process cycles
- Constructed with high-quality materials and renowned brand components
- Delivers precision-formed crimping results
Technical Specifications
| Model | P32 AC Hose Crimping Machine |
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 650 Tons |
| Hose Size | 1/4 - 2.5 inch |
| Maximum Opening | 31 mm |
| Die Sets | 13 |
| Die Set Type | P32 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control System | MS |
| Standard Voltage | 220 V |
| Motor Power | 3 KW |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 550 x 1360 mm |
| Weight | 310 kg |
P32 Hose Crimper Die Sets
| Die Number | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6 * | 6 ... 8 mm | 55 mm |
| 8 * | 8 ... 10 mm | 55 mm |
| 10 * | 10 ... 12 mm | 55 mm |
| 12 * | 12 ... 14 mm | 55 mm |
| 14 | 14 ... 16 mm | 55 mm |
| 16 | 16 ... 19 mm | 55 mm |
| 19 | 19 ... 22 mm | 55 mm |
| 22 | 22 ... 26 mm | 70 mm |
| 26 | 26 ... 30 mm | 70 mm |
| 30 | 30 ... 34 mm | 70 mm |
| 34 | 34 ... 39 mm | 75 mm |
| 39 | 39 ... 45 mm | 75 mm |
| 45 | 45 ... 51 mm | 90 mm |
| 51 | 51 ... 57 mm | 90 mm |
| 57 | 57 ... 63 mm | 100 mm |
| 63 | 63 ... 69 mm | 110 mm |
| 69 | 69 ... 74 mm | 110 mm |
| 74 * | 74 ... 78 mm | 110 mm |
| 78 * | 78 ... 87 mm | 110 mm |
Note: * indicates non-standard die sets. Customized die sets are available upon request. Special voltage configurations including 110V, 208V, 240V, and 415V are available.
Optional Features
- UC control system upgrade
- Position limit device for enhanced precision
Forged from top-grade materials

Supplier of well-known brands

Top driving force

Manual control panel

Foot switch control, freeing up your hands

Precision control with millimeter-level adjustment

High-strength premium mold with quick change function

Crimping Applications
The P32 hydraulic hose crimping machine is designed for comprehensive crimping applications across various industrial hose types and sizes.

Bitte um ein Angebot
Bitte nutzen Sie unser Online-Kontaktformular unten, wenn Sie Fragen haben. Unser Team wird sich so schnell wie möglich bei Ihnen melden.